Aktualności

2022-09-15

Zasiedzenie nieruchomości

Nabycie nieruchomości na własność najczęściej odbywa się poprzez zawarcie umowy sprzedaży. Jest jednak i drugi sposób, w jaki można stać się właścicielem danego obiektu lub ziemi, który warunkowany jest upływem czasu i przepisami prawa, a jest nim zasiedzenie nieruchomości. Dowiedz się, na czym ono polega, kto może nabyć w ten sposób działkę lub mieszkanie i spełnienie, jakich przesłanek wymaga prawo zasiedzenia gruntu, aby stać się jego właścicielem. Czym jest zasiedzenie nieruchomości? Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia prawa do jej własności, czyli stania się jej formalnym właścicielem. To kiedy dochodzi do takiej sytuacji, regulują przepisy prawa – art. 172–176 Kodeksu cywilnego oraz art. 609–610 Kodeksu postępowania cywilnego. Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomości? Zgodnie z art. 172 ust. 1 przesłanką do zasiedzenia jest sytuacja, gdy osoba będąca posiadaczem samoistnym, czyli taka, która nie jest właścicielem nieruchomości, użytkuje ją nieprzerwanie przez określony czas, jakby była w jej prawnym posiadaniu. To, jak długo należy zarządzać danym podmiotem, zależy od tego, czy została ona nabyta w dobrej, czy złej wierze, i wynosi od 20 do 30 lat. O nabycie praw własności do nieruchomości przez jej zasiedzenie ubiegać się może zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, z zastrzeżeniem, że w drugim przypadku dobra lub zła wiara przypisywana jest nie osobie prawnej, a tym, którzy nią zarządzają.

Czytaj dalej
2022-08-24

Uważaj na pierwokup przy mieszkaniu

Nawet jeśli jesteś właścicielem mieszkania i znalazłeś na nie kupca, możesz nie domknąć transakcji. Wszystko za sprawą opcji pierwokupu, która w niektórych przypadkach przysługuje gminom. Z taką sytuacją spotkał się czytelnik "Rzeczpospolitej". Mieszkaniec warszawskiej Pragi-Południe był przekonany, że lada moment sprzeda swoje mieszkanie, gdy z błędu wyprowadził go notariusz. "Okazało się, że nie mogę zamknąć transakcji sprzedaży. W kancelarii notarialnej usłyszałem, że prawo pierwokupu mojego mieszkania przysługuje miastu. Nie miałem o tym pojęcia" — mówi mężczyzna. Na sprzedaż zgodę musiały wydać władze Warszawy, bo miały one prawo pierwokupu. W tym przypadku skończyło się jedynie na opóźnieniu transakcji, kupiec nie wystraszył się i poczekał. Sprzedający stratny był jedynie o tyle, że mieszkanie było na kredyt i czekała go dodatkowa rata do spłacenia, a wcześniej wypowiedział umowę najemcy. Takie sytuacje mogą przytrafiać się jednak częściej i warto, żeby właściciele nieruchomości byli tego świadomi.

Czytaj dalej
2022-08-11

Miały służyć 40 lat – stoją już 70. Bloki z wielkiej płyty

Miały służyć 40 lat – stoją już 70. Czy bloki z wielkiej płyty są bezpieczne Blisko 12 mln Polaków wciąż mieszka w budynkach z prefabrykatów, masowo stawianych w okresie PRL-u. Projektowane jako rozwiązanie tymczasowe, na stałe wpisały się w krajobraz nie tylko naszego kraju. Mieszkanie w wielkiej płycie niegdyś było symbolem nowoczesności i obiektem marzeń ludu pracującego. Dziś wielka płyta często jest nielubiana, czasem wyśmiewana, momentami nawet napawa lokatorów strachem. Bloki z wielkiej płyty nie tracą jednak na popularności, pomimo tego, że przez lata zdążyliśmy aż za dobrze poznać ich wady. Dlaczego popularne Plattenbau mimo wszystko nadal pozostaje dobrym miejscem do życia? Czy bloki z wielkiej płyty są bezpieczne? Geneza wielkiej płyty Idea budowy domów wielorodzinnych z gotowych, prefabrykowanych materiałów zrodziła się na gruncie modernizmu, a jej wielkim zwolennikiem był m.in. jeden z największych wizjonerów XX-wiecznej architektury: Le Corbusier. Le Corbusier wierzył w wizję domu jako "maszyny do mieszkania". W celu ustandaryzowania projektów budynków mieszkalnych opracował "modulor", czyli układ proporcji wyznaczony przez stojącą postać ludzką, który miał determinować wszystkie wymiary mieszkania i domu, i tym samym sprzyjać oszczędności przestrzeni. Jak miało się jednak okazać, "modulor" był zbyt dużym uproszczeniem. Idea domów z prefabrykatów zgrała się w czasie z podejmowanymi przez modernistów próbami wykreowania idealnego otoczenia do życia. Wyrazem tych poszukiwań była uchwalona w 1933 r. Karta Ateńska: zakładała ona rozwój nowoczesnej urbanistyki w oparciu o otwartą przestrzeń z dostępem do naturalnego światła. Do tego duża ilość zieleni, która miała być obecna w każdym możliwym miejscu (nawet na dachach budynków). Dzięki Karcie Ateńskiej wyklarowała się wizja osiedla jako autonomicznej całości, gdzie obok mieszkań powstają strefy pracy, usług, rozrywki i rekreacji.

Czytaj dalej
2022-08-01

Nowe dane na temat sprzedaży mieszkań

Sprzedaż nowych mieszkań w Polsce wyhamowała. W drugim kwartale 2022 roku na sześciu największych rynkach sprzedano łącznie 9,2 tysiąca mieszkań, o 53 procent mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. To także o 11,7 procent mniej niż w poprzednim kwartale - wynika z raportu firmy JLL. Ceny ofertowe nowych mieszkań nadal jednak szły w górę. Według JLL spadek sprzedaży jest przede wszystkim wynikiem wyższego oprocentowania kredytów hipotecznych i zaostrzenia zasad oceny zdolności kredytowej. Banki muszą wyliczać zdolność uwzględniając stopy procentowe wyższe o 5 punktów procentowych. Komisja Nadzoru Finansowego od kwietnia br. podwoiła bowiem wymagany bufor bezpieczeństwa, który wcześniej wynosił 2,5 punktu procentowego. W drugim kwartale br. na sześciu największych rynkach sprzedano łącznie 9,2 tys. nowych mieszkań, czyli o ponad połowę mniej niż przed rokiem. Chodzi o łączne dane dla Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania i Łodzi.

Czytaj dalej
2022-07-19

Wzrasta dostępność mieszkań na wynajem

Po spadku dostępności mieszkań na wynajem, w związku z przybyciem do Polski uchodźców z Ukrainy, widoczne jest ożywienie na rynku. Jak wynika z danych Otodom, po raz pierwszy od 3 miesięcy wzrosła liczba ofert najmu lokali mieszkaniowych. Analitycy przewidują, że koniec roku akademickiego przyniesie kolejną zwyżkę, jednak nie będzie ona tak duża, jak w ubiegłych latach, gdyż studenci mogą tym razem niechętnie myśleć o zmianie lokum. Coraz więcej dostępnych mieszkań Wg danych Otodom, w maju br. pierwszy raz od trzech miesięcy wzrosła liczba ogłoszeń mieszkań na wynajem. Jak zauważają eksperci, stoi za tym nie tylko uspokojenie popytu, ale także większa liczba dostępnych ofert. W analizowanym okresie zostało dodanych 3,1 tys. nowych ofert, czyli aż o 35 proc. więcej niż w kwietniu br., kiedy ta liczba wynosiła 2,3 tys. To pokazuje, że zwiększa się podaż na rynku najmu mieszkań, choć nadal liczba nowych ofert w tym segmencie jest dużo niższa niż rok temu – o prawie 38 proc. Pod względem zainteresowania, w maju br. na Otodom było o 15 proc. więcej unikatowych użytkowników, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie najmu mieszkania, niż w kwietniu br. ​

Czytaj dalej
Porównywarka ofert