Aktualności

2024-03-14

Idą zmiany w podatku od nieruchomosci

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w podatku od nieruchomości. Chodzi o opodatkowanie garaży i nową definicję budowli. "Planuje się, że nowe regulacje, powinny zostać opublikowane najpóźniej do końca listopada 2024 roku" - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Trybunał Konstytucyjny (TK) w październiku 2023 roku uznał, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją. Trybunał wskazał także, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu stanowi immanentny element mieszkania. Podatnicy odczują zmiany od 2025 roku, dlatego że TK odroczył utratę mocy obowiązujących przepisów do końca 2024 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek na początku lutego br. zwrócił się do ministra finansów Andrzeja Domańskiego o informacje na temat stanu prac legislacyjnych oraz harmonogramu prac nad dostosowaniem ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (upol) do decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Podatek od nieruchomości - zmiany Wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na pismo RPO przekazał, że zmiany powinny zostać opublikowane do końca listopada. "Z uwagi na roczny charakter wymiaru podatku od nieruchomości, a także mając na uwadze konieczność zapewnienia minimalnej vacatio legis, planuje się, że nowe regulacje, powinny zostać opublikowane najpóźniej do końca listopada br." - czytamy w odpowiedzi wiceszefa MF.

Czytaj dalej
2024-02-22

Darowizna mieszkania, co musisz wiedzieć

Dokumenty i formalności Darowizna mieszkania to rozwiązanie, które pozwala na nieodpłatne przekazanie nieruchomości, często wybierane przez rodziców pragnących zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci. To proces, który wymaga nie tylko dobrych intencji, ale i odpowiedniej dokumentacji. Nim oddasz swoją nieruchomość, przygotuj się na zebranie dokumentów takich jak: podstawa nabycia nieruchomości – może to być umowa sprzedaży, umowa darowizny, prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku czy akt poświadczenia dziedziczenia, numer księgi wieczystej nieruchomości, która stanowi przedmiot darowizny, informacje o przedmiocie umowy, rodzaj, adres, powierzchnia nieruchomości, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym prawie do lokalu (dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego), zaświadczenie z urzędu skarbowego od naczelnika o zapłaconym podatku od spadków i darowizn lub o zwolnieniu z tego obowiązku, dane osobowe obu stron, dodatkowe dokumenty – zaświadczenie o regularności w opłatach eksploatacyjnych oraz o braku zameldowania w danym lokalu.

Czytaj dalej
2023-11-02

Wraca moda na pawlacze

Cena metra kwadratowego lokali mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach stale rośnie. Wiele osób nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania o wymarzonym metrażu. Potrzeba jest jednak matką wynalazków — deweloperzy stworzyli więc produkt, który ma sprostać palącym potrzebom nowych czasów — mikroapartament. W mini mieszkaniu o powierzchni około 20 metrów kwadratowych musi zmieścić się kuchnia, łazienka, sypialnia i miejsce do wypoczynku. No i my. Gdzie w takiej sytuacji przechowywać nasz dobytek? Można postawić na minimalizm i pozbyć się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Mało kto jednak decyduje się na tak radykalny krok. Z pomocą przychodzi pawlacz, który można zamontować w najmniejszym nawet mieszkaniu. Pawlacz to rodzaj szafy wiszącej umieszczanej zazwyczaj pod sufitem w kuchni lub przedpokoju. Służy do przechowywania rzeczy, które są używane rzadziej, na przykład naczyń okolicznościowych, słoików na przetwory czy sezonowej odzieży. Pawlacze to charakterystyczny element tradycyjnych polskich mieszkań starszego typu. Samo słowo jest zapożyczeniem z języka czeskiego, w którym pavlač ma znaczenie “balkon, galeria". Pawlacze stały się obowiązkowym elementem w budynkach mieszkalnych budowanych w czasach PRL. Mały metraż lokali nie pozwalał na wygospodarowanie przestrzeni na pakamerę, spiżarnię, czy garderobę. Jedynym miejscem w domu na magazynowanie rzadziej używanych sprzętów i ubrań stał się pawlacz.

Czytaj dalej
2023-09-21

Rynek nieruchomości

Rok 2023 r. już teraz można uznać za wręcz rewolucyjny dla rynku nieruchomości. W lipcu br. zaczął funkcjonować rządowy program Bezpieczny kredyt 2 proc., w tym samym miesiącu Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a przecież to nie koniec zmian, bowiem Minister Rozwoju i Technologii zapowiada, że jeszcze w tym roku wejdzie w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, która populistycznie zwana jest jako ,,walka z tzw. patodeweloperką’’ W naszej opinii wprowadzane zmiany zupełnie nie uwzględniają obecnej sytuacji rynku nieruchomości, który wciąż odczuwa skutki pandemii COVID-19, galopującej inflacji oraz wojny w Ukrainie. Zgodnie z danymi przekazanymi przez GUS, w 2022 r. oddano do użytkowania prawie 240 tys. mieszkań, tj. 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2021. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest to ogromny sukces rządu, jednak należy zwrócić uwagę na jeden jakże istotny aspekt, a mianowicie deweloperzy przekazali do eksploatacji 143,8 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni ok. 91 tys. mieszkań. Dzięki sławetnym już ,,Patodeweloperom’’ wybudowano 98,4 proc. nowo oddanych mieszkań. Tym samym Rządowy program mieszkaniowy nie sprostał wymaganiom rynku, bowiem budownictwo spółdzielcze, komunalne i społeczne oddało do użytkowania zaledwie 3,8 tys. mieszkań.

Czytaj dalej
2023-08-21

Idą zmiany na rynku najmu

Rynek najmu mieszkań rośnie, a spora grupa Polaków tratuje go jako formę dodatkowego dochodu. Są już metody sprawdzania najemców i ubezpieczania na wypadek gdy lokator przestanie płacić czynsz, a o takich przypadkach było ostatnio głośno. Jednocześnie zarówno wynajmujący jak i najemcy często nie wiedzą jakie prawa i obowiązki wynikają wprost z ustawy. Szacuje się, że w najmie jest 1,1-1,3 mln mieszkań. Polski system działa tak, że oficjalne dane się "rozjeżdżają". W przeważającej części to najem rozproszony prowadzony przez osoby prywatne. Wśród wynajmujących są nie tylko osoby, które mają kilka mieszkań na wynajem, ale także te które mają tylko jedno. Przepisy o ochronie praw lokatorów dość dobrze chronią najemców i czasem są wykorzystywane przez nieuczciwe osoby, które przestają płacić czynsz. Interia opisywała takie historie. Sytuacja jest wówczas problematyczna, a jeśli jest to jedynie posiadane mieszkanie, wręcz tragiczna, bo nie dość, że właściciel nie dostaje należnych pieniędzy za najem, to musi płacić czynsz spółdzielni czy wspólnocie za mieszkanie zajmowane przez niepłacących lokatorów. Na rynku są już narzędzia do weryfikacji potencjalnego najemcy oraz ubezpieczenia, które chronią przed sytuację gdy lokator przestaje płacić czynsz, ale można się w ten sposób zabezpieczyć tylko na wypadek gdy taka sytuacja występuje stosunkowo krótko.

Czytaj dalej
Porównywarka ofert