Aktualności

2023-03-13

Na Podkarpaciu rosną ceny mieszkań na rynku wtórnym. Najdroższe są w Rzeszowie, a najszybciej drożały w Przemyślu

W Rzeszowie obecnie średnia cena 1 metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym waha się od 7,5 do 8 tys. zł za 1 mkw. Według portalu rankomat.pl cena ta wzrosła w ciągu roku ostatniego roku o prawie 11 proc. W stolicy woj. podkarpackiego ceny mieszkań są najwyższe. Zaskakiwać może dystans, jaki dzieli to najdroższe miasto od reszty naszego regionu. - W przypadku najmniejszych i większych miast Podkarpacia przy porównywaniu cen metra kwadratowego mieszkania może nam wyjść przepaść cenowa. Dlatego od pewnego już czasu nie robię takich porównań, gdyż nie są one zbyt miarodajne. Wystarczy, że w mniejszym mieście sprzedanych zostanie w jednym kwartale kilka mieszkań tańszych, a w drugim odwrotnie - kilka mieszkań nowszych i droższych. Wówczas te różnice będą znaczne, a tymczasem od lat średnie ceny w obu miastach kształtują się na podobnym poziomie - twierdzi Jaromir Rajzer, prezes agencji Certus Nieruchomości w Rzeszowie. Przemyśl na 1. miejscu, a na 2. Stalowa Wola Tymczasem eksperci rankomat.pl porównali 78 największych miast Polski pod kątem różnic w cenach mieszkań z rynku wtórnego w ciągu 12 miesięcy - licząc od IV kw. 2021 r. do IV kw. 2022 r. Z tego porównania wynika, że wzrost cen mieszkań w Rzeszowie (o 10,83 proc.) wcale nie był najwyższy. W Przemyślu w tym czasie cena wzrosła przez rok o 27,80 proc. i jest to największa dynamika spośród wszystkich 78 miast w Polsce - 1. miejsce w rankingu. Zbliżony wynik, bo 24,95 proc., odnotowała Stalowa Wola i znalazła się na 2. miejscu.

Czytaj dalej
2023-03-09

Banki ostrzegają, że niedługo przestaną udzielać kredytów hipotecznych.

Banki ostrzegają, że niedługo przestaną udzielać kredytów hipotecznych. Sprzedając hipoteki wplątują się w zbyt duże ryzyka i to się nie opłaca. Jest pewne rozwiązanie, które mogłoby ryzyko zmniejszyć. Byłaby nim wystandaryzowana, jednolita umowa kredytowa, pobłogosławiona przez odpowiednie instytucje państwa. Żeby trudno było ją podważyć. Andrzej Reich, lider działającego przy Europejskim Kongresie Finansowym Klubu Odpowiedzialnych Finansów, a wcześniej dyrektor w Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił podczas konferencji "Zarządzanie Ryzykiem i Kapitałem w Bankach" koncepcję takiej umowy. Wcześniej przeprowadził sondę wśród kilkudziesięciu ekspertów od polskiego rynku hipotecznego i 92 proc. specjalistów opowiedziało się za takim rozwiązaniem. - Dobrym rozwiązaniem byłaby standardowa umowa, która byłaby niepodważalna. Byłaby to cenna rzecz i uspokajająca sytuację. Ale w Polsce taką umowę "nie do podważenia" bardzo trudno byłoby skonstruować - mówił Andrzej Reich podczas konferencji.

Czytaj dalej
2023-02-16

Obowiązki właścicieli nieruchomości od 28 kwietnia

Od 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego przez właścicieli nieruchomości. Niewiele mówi się o innej, ważnej zmianie. Obowiązkowe staną się także okresowe kontrole systemów grzewczych i klimatyzatorów. W zależności od technologii, będą one musiały być realizowane raz na dwa, trzy, cztery lub pięć lat.Nie tylko świadectwo energetyczne, ale także okresowe kontrole systemów ogrzewania zaczną obowiązywać od 28 kwietnia 2023 roku. Wraz z ustawą, która narzuca obowiązek posiadania świadectwa energetycznego również na budynki wzniesione przed 2009 rokiem, wprowadzono obowiązkowe kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji. Podczas gdy wszyscy skupiają się na obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, który wprowadzony został w życie wraz z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane, mało kto zwraca uwagę na kwestię kontroli. Te są natomiast drugą największą zmianą, jaka wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 roku. Zgodnie z nowym prawem właściciele i zarządcy budynków będą mieli obowiązek poddania systemu ogrzewania i wentylacji okresowej kontroli w okresie użytkowania budynku. W ich trakcie nastąpić ma "sprawdzenie stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich mocy do potrzeb użytkowych". Co ile okresowe kontrole systemów ogrzewania? Wszystko zależy od rodzaju kotła

Czytaj dalej
2023-01-05

Kredyty mieszkaniowe

Rynek mieszkaniowy i kredytowy to naczynia połączone. Polityka monetarna państwa sprawiła, że po stronie finansowej tego naczynia zobaczyliśmy w 2022 r. dno. Wprawdzie jeszcze zupełnie ten strumień finansowania zakupu nieruchomości nie wysechł, ale bez istotnej zmiany polityki banków trudno mówić o tym, by był w stanie wystarczająco zasilać mieszkaniówkę w 2023 r. Listopadowe dane BIK nt. kredytów mieszkaniowych potwierdziły to, co już wiemy od dawna - konkretnie od końca pierwszego kwartału - brak zdolności kredytowej Polaków trzyma na hamulcu całą mieszkaniówkę. Na samym tylko rynku pierwotnym zaowocowało to w 2022 r. 38% spadkiem sprzedaży. Jednocześnie w końcówce roku obserwować mogliśmy stosunkowo nowe zjawisko, które zaczęło się we wrześniu i daje pewną nadzieję na to, że dalsze kilkunastoprocentowe spadki m/m chwilowo nam nie grożą. Wygląda na to, że od kilku miesięcy jesteśmy już w fazie uklepywania dna. Porównując listopad 2022 do tego, co się działo w analogicznym miesiącu rok wcześniej, możemy mówić o kontynuacji załamania w kredytach hipotecznych. Ciężko w inny sposób określić spadki o 69,6% w ilości udzielonych kredytów oraz 70,7% w wartości. Powody tego są oczywiste i niezmiennie takie same. Drastyczny spadek zdolności kredytowej o ponad połowę oraz dwukrotny wzrost rat kredytowych do poziomu, których potencjalny kredytobiorca nie jest w stanie zaakceptować.

Czytaj dalej
2022-12-06

Ceny mieszkań w listopadzie

W porównaniu z majem 2022 roku ceny ofertowe mieszkań spadły w listopadzie w większości miast - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Najmocniej staniały lokale w Częstochowie, Sosnowcu oraz Katowicach. Z kolei drożej niż w maju było tylko w Rzeszowie, Bydgoszczy i Lublinie. Analiza objęła 32 186 internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań zlokalizowanych w 17 miastach. "Liczba ofert jest więc stabilna, zbliżona do poziomu z ostatnich miesięcy czy sprzed roku. Nie widać oznak panicznej wyprzedaży" - zaznaczyli autorzy raportu. Ceny ofertowe mieszkań - listopad 2022 Ceny podawane w ogłoszeniach są jednak coraz niższe. "Od szczytowego poziomu, który odnotowaliśmy w maju 2022 r. stawki systematycznie spadają. W większości przypadków spadki są jednak stosunkowo niewielkie. Średnio ceny od maja spadły tylko o 3,4 proc." - czytamy w analizie. Najmocniej staniały lokale w Częstochowie (8,6 proc), Sosnowcu (8,4 proc.) oraz Katowicach (7,5 proc.). Drożej niż w maju było tylko trzech miastach - Rzeszowie (+4 proc.), Bydgoszczy (2 proc.) i Lublinie (2 proc.). W analizie wskazano, że tak niewielkie spadki mogą wyglądać nieco dziwnie na tle danych o załamaniu się popytu na kredyty hipoteczne i w związku z tym popytu na mieszkania. "Głębsze spadki cen blokuje jednak kilka mechanizmów. Po pierwsze wiele mieszkań, obecnie oddawanych do użytkowania przez deweloperów, zostało już dawno sprzedanych. Przypomnijmy, że w okresie boomu na rynku, kupno mieszkania w budowie było skutecznym sposobem na uzyskanie niższej ceny. Wielu deweloperów nie jest więc jeszcze zmuszonych do wprowadzania dużych obniżek cen" - podkreślono.

Czytaj dalej
Porównywarka ofert