Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości

Nabycie nieruchomości na własność najczęściej odbywa się poprzez zawarcie umowy sprzedaży. Jest jednak i drugi sposób, w jaki można stać się właścicielem danego obiektu lub ziemi, który warunkowany jest upływem czasu i przepisami prawa, a jest nim zasiedzenie nieruchomości. Dowiedz się, na czym ono polega, kto może nabyć w ten sposób działkę lub mieszkanie i spełnienie, jakich przesłanek wymaga prawo zasiedzenia gruntu, aby stać się jego właścicielem.

Czym jest zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości to sposób nabycia prawa do jej własności, czyli stania się jej formalnym właścicielem. To kiedy dochodzi do takiej sytuacji, regulują przepisy prawa – art. 172–176 Kodeksu cywilnego oraz art. 609–610 Kodeksu postępowania cywilnego.

Kiedy mamy do czynienia z zasiedzeniem nieruchomości?

Zgodnie z art. 172 ust. 1 przesłanką do zasiedzenia jest sytuacja, gdy osoba będąca posiadaczem samoistnym, czyli taka, która nie jest właścicielem nieruchomości, użytkuje ją nieprzerwanie przez określony czas, jakby była w jej prawnym posiadaniu. To, jak długo należy zarządzać danym podmiotem, zależy od tego, czy została ona nabyta w dobrej, czy złej wierze, i wynosi od 20 do 30 lat.
O nabycie praw własności do nieruchomości przez jej zasiedzenie ubiegać się może zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, z zastrzeżeniem, że w drugim przypadku dobra lub zła wiara przypisywana jest nie osobie prawnej, a tym, którzy nią zarządzają.

Pełna treść artykułu dostępna na onet.pl

Porównywarka ofert