Podatek PIT

Podatek PIT

Wynajem mieszkania nie wyklucza, że służy ono do własnych celów mieszkaniowych

Nawet, jeśli mieszkanie jest czasowo wynajmowane to nie wyklucza, że służy realizacji własnych celów mieszkaniowych, a tym samym nie przekreśla prawa do zwolnienia- takie stanowisko zajął NSA.

Jest szansa, że fiskus zmieni restrykcyjne podejście do osób, które zbyły nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, ale chciały skorzystać ze zwolnienia z PIT. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że czasowe wynajęcie lokum nie przekreśla prawa do preferencji. To istotne, bo fiskus uważa, że wynajmowane mieszkanie nigdy nie może służyć zaspokajaniu własnych celów mieszkaniowych. A to warunek podstawowy do skorzystania ze zwolnienia.

W teorii zasada opodatkowania prywatnego obrotu nieruchomościami jest prosta: podatek jest wówczas, kiedy odpłatne zbycie mieszkania czy domu ma miejsce przed upływem pięciu lat od końca roku nabycia. Jeśli jednak pieniądze ze sprzedaży przeznacza się na cele mieszkaniowe, można liczyć, że PIT-u nie zapłaci się wcale lub jego wysokość się ograniczy. W praktyce jednak, pomimo, że ustawodawca przewidział szeroki katalog celów mieszkaniowych, skorzystanie z ulgi przypomina grę w rosyjską ruletkę, bo fiskus bardzo chętnie kwestionuje prawo do preferencji.

Pełna treść artykułu dostępna na: rp.pl

Porównywarka ofert