Młode pokolenie chce mieszkać w mieście

Młode pokolenie chce mieszkać w mieście

Choć statystyki wskazują, że nadal więcej osób wybiera mieszkanie poza miastem, to powoli obserwuje się odwrót od tej tendencji. Wkrótce główną grupą decydującą o miejscu zamieszkania będzie nowa grupa ludzi urodzonych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, którzy mają inne wymagania niż wcześniejsze pokolenia. Poprzednia generacja wolała jednorodzinne domki na obrzeżach miast.

Polacy coraz częściej wybierają mieszkania od deweloperów, dlatego firmy deweloperskie biorą pod uwagę potrzeby i styl życia młodych rodzin, bo to obecnie najliczniejsza grupa docelowa. Zakładanie rodziny przestało już kojarzyć się z przeprowadzką za miasto i rezygnacją z życia w centrum, obecnie nowe pokolenie chce mieszkać blisko centrum miasta lub w jego pobliżu z dobrą komunikacją miejską, aby mieć blisko do pracy, do parków, jak i dużych punktów handlowo-usługowych.

Młodzi chcą być w miejscu, w którym dużo się dzieje, stąd mieszkanie poza miastem nie jest dla nich interesujące. Wybierają okolice centrum, bo tam miejsca publiczne są przystosowane dla matek z dziećmi, a wiele wydarzeń i zajęć organizuje się z myślą o młodych rodzicach i ich małych dzieciach.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2016 r. najwięcej nowych mieszkańców osiedliło się w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku. Do 2030 roku jedynie w sześciu z miast powyżej 100 tysięcy wystąpi wzrost liczby ludności, będą to Rzeszów, Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław oraz Zielona Góra i tylko w Rzeszowie i Warszawie będzie to wzrost powyżej 5%. 

Pełna treść artykułu dostępna na otodom.pl

 

 

Porównywarka ofert