Czy mieszkania w Polsce wschodniej są tańsze

Czy mieszkania w Polsce wschodniej są tańsze

Głównymi czynnikami decydującymi o tym gdzie ludzie chcą się osiedlać lub kupować mieszkania pod inwestycję są dynamika miasta, jego rozwój a co za tym idzie możliwość znalezienia pracy i rozwój kariery zawodowej.

W gronie pięciu głównych ośrodków miejskich Warszawa zdecydowanie przoduje wszelkich zestawieniach, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym ceny wyraźnie przekraczały w III kwartale 2018 r. poziom 8 tysięcy złotych za mkw. Wg Kamila Zabrockiego, prezesa Beaver Peak Resort&Gallery rynek nieruchomości, liczba zawieranych transakcji i występujące na nim ceny w największej mierze zależą od wielkości poszczególnych ośrodków miejskich oraz tempa, w jakim się one rozwijają. Warszawa jest zdecydowanie największy miastem w Polsce, co znajduje swoje przełożenie między innymi na rynku nieruchomości – Podobnego zdania jest Łukasz Żurowski, ekspert rynku nieruchomości i współwłaściciel Fides Estate Warszawa jest tak naprawdę jedynym ośrodkiem w naszym kraju, który można określić mianem prawdziwej europejskiej metropolii. To sprawia, że stołeczny rynek nieruchomości jest największy pod względem liczby i wartości transakcji oraz samych cen – wtóruje . Drugie miejsce zajmuje Gdańsk, a za nim Kraków. W zestawieniu najniższe stawki nowych mieszkań notowane są we Wrocławiu. Z kolei na rynku wtórnym – w Poznaniu. 

 A jak kształtują się ceny mieszkań na wschodzie kraju? Średnie transakcyjne ceny mieszkań w stolicach wschodnich województw są wyraźnie niższe. Najwyższe ceny mieszkań z rynku wtórnego w tej grupie odnotowano w III kwartale minionego roku w Lublinie (5 479 zł/mkw.). Na rynku wtórnym przoduje Rzeszów, gdzie za mkw. powierzchni trzeba było zapłacić przeciętnie 5 044 zł. Najniższe stawki nowych i używanych mieszkań zanotowano w Kielcach. 

 

Średnie ceny transakcyjne mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w Olsztynie, Białymstoku, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie, III kwartał 2018 r.

Miasto

Średnia cena transakcyjna z rynku pierwotnego (zł/mkw.)

Średnia cena transakcyjna z rynku wtórnego (zł/mkw.)

Liczba mieszkańców (tys.)

Olsztyn

5 326

4 580

173,1

Białystok

5 351

4 682

297,3

Lublin

5 479

5 001

339,9

Kielce

4 805

3 883

196,8

Rzeszów

5 318

5 044

189,7

Opracowanie własne na podstawie danych Narodowego banku Polskiego za III kw. 2018 oraz danych GUS na koniec 2017.

 

Taki stan rzeczy można powiązać ze wspomnianą już wielkością miast, które we wschodniej części kraju są dużo mniejsze. Największą liczbą mieszkańców na ścianie wschodniej mogą pochwalić się Lublin oraz Białystok, z populacją na poziomie odpowiednio około 340 tysięcy i 297 tysięcy. Warszawa, czy nawet Kraków i Wrocław są kilkukrotnie większe – ocenia Kamil Zabrocki z Beaver Peak Resort&Gallery. Dlatego też porównanie rynku mieszkaniowego głównych miast ściany wschodniej do Warszawy, Poznania, czy Gdańska może być nie do końca adekwatne.

Pełna treść artykułu dostępna jest na www.otodom.pl

Porównywarka ofert