Wynajem mieszkania Rzeszów

Jak kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie nie jest zbyt skomplikowaną procedurą, jednak wymaga szczegółowego planu działania, uwzględniającego wiele aspektów. Ważnym momentem w procesie podejmowania decyzji o zakupie mieszkania jest określenie, czy będziemy poszukiwać go na rynku pierwotnym czy wtórnym. W poniższym artykule skupimy się na wszystkich istotnych kwestiach związanych z poszukiwaniem i kupnem mieszkania z rynku wtórnego.

Zanim kupimy mieszkanie na rzeszowskim rynku wtórnym, powinniśmy sprawdzić kilka istotnych rzeczy. Zaniedbanie ich może przysporzyć nam wiele problemów sprawiając, że zamiast cieszyć się z własnych czterech kątów, będziemy borykać się z kłopotami.

Oto lista najważniejszych kwestii, które wymagają sprawdzenia:

 1. W pierwszej kolejności należy zorientować się jaką mamy zdolność kredytową i na tej podstawie określić na jaki metraż, standard i lokalizację mieszkania możemy sobie pozwolić (może się okazać, że zamiast dwóch czy trzech pokoi, w grę wchodzi tylko kawalerka w Rzeszowie). Dobrze jest też wcześ niej podliczyć łączne koszty transakcyjne, jakie będziemy musieli ponieść.
   
 2. Określić czy mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie będziemy szukać na własną rękę czy skorzystamy z usług biura nieruchomości. ​ Wybierając pośrednika upewnijmy się, czy pobiera on prowizję tylko od jednej strony umowy (od kupują cego lub sprzedawcy), czy proporcjonalnie od obu stron. Szukanie mieszkania poprzez biuro nieruchomości w Rzeszowie jest wygodne, ponieważ pośrednik udzieli nam fachowych porad i dopełni wszelkich formalności. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z klientem wyszukuje najciekawsze oferty dostępne w bazie biura.
   
 3. Gdy już znajdziemy interesujące nas mieszkanie warto uzyskać na jego temat kilka ważnych informacji. Nie bójmy się pytać o powód sprzedaży nieruchomości. Dzięki temu dowiemy się, czy zależy mu na szybkim domknięciu transakcji (wtedy prawdopodobnie łatwiej uzyskamy niższą cenę), czy raczej powinniśmy nastawiać się na długotrwałe negocjacje i nieustępliwość właściciela.
   
 4. Koniecznie powinniśmy się upewnić, że mieszkanie nie jest obciążone wadami prawnymi. Po pierwsze, w księgach wieczystych należy zweryfikować, kto jest właścicielem nieruchomości i jakie prawa ją obciążają (sprzedający powinien przedstawić akt notarialny i aktualny odpis z księgi wieczystej). Ponadto właściciel mieszkania powinien okazać aktualne zaświadczenia potwierdzające, że nie zalega z opłatami wobec spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz dostawców mediów oraz zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości. Jeśli kupujemy mieszkanie od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, poprośmy również o okazanie pisma poświadczającego opłacanie składek w ZUS-ie.
   
 5. Warto przygotować sobie listę najważniejszych pytań, np. co konkretnie wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych i jaki jest sposób naliczania opłat - od mkw, czy od liczby osób zamieszkujących mieszkanie.
   
 6. W dniu podpisania umowy przeniesienia własności należy sprzedający powinien przedstawić zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich osób. Istotne jest też czy nieruchomość nie jest obciążona ograniczonymi prawami rzeczowymi oraz czy nie ma zadłużenia w spółdzielniach lub wspólnotach.
   
 7. Zorientować się, czy wyposażenie, znajdujące się w mieszkaniu zostaje, czy właściciel je zabierze. Jeśli sprzęty zostają, to w jakim są stanie, ile mają lat, czy jest na nie gwarancja. Można zapytać o wartość mieszkania bez wyposażenia – jeśli posiadamy meble i sprzęty w dobrym stanie z poprzedniego mieszkania, można je zabrać ze sobą, obniżając koszt kupna mieszkania. Zaletą kupna wyposażonych mieszkań niewątpliwie jest fakt, że można od razu się do nich wprowadzić, oczywiście pod warunkiem, że mieszkanie jest zadbane, jego wystrój nam odpowiada i nie musimy od razu planować remontu.
   

Wygodną opcją jest poszukiwanie mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie przez biuro nieruchomości, ponieważ w ten sposób zaoszczędzamy czas, a w zamian otrzymujemy od pośrednika oferty idealnie dopasowane do naszych oczekiwań .

Wynajem mieszkania Rzeszów

 • Do wynajęcia mieszkanie 3 pokojowe Rzeszów
  Powierzchnia: 58.00 m2
  Cena: 1500 zł
Porównywarka ofert