Zmiany na rynku mieszkań

Zmiany na rynku mieszkań

"Okres spadków cen się zakończył". Mieszkania znowu drożeją

Nowe mieszkania drożeją. Średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy w sześciu największych miastach w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym - wynika ze wstępnych danych PKO Banku Polskiego. Analitycy napisali, że "okres spadków cen się zakończył".

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w sześciu największych miastach w pierwszym kwartale br. wzrosła o 3,9 proc. kwartał do kwartału. W ujęciu rocznym zanotowano wzrost o 4,7 proc. wobec wzrostu o 5,3 proc. w czwartym kwartale 2022 roku.

Dane dotyczą: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Łodzi. Zaznaczono przy tym, że w pierwszych trzech miesiącach br. w żadnym z sześciu największych miast nie zanotowano spadku średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym względem poprzedniego kwartału. Jak czytamy w raporcie, w pozostałych dziesięciu miastach wojewódzkich cena wzrosła o 2,4 proc. kwartał do kwartału i 7,9 proc. rok do roku wobec wzrostu o 9,8 proc. kwartał wcześniej.

Średnia całkowita kwota transakcji na rynku pierwotnym w pierwszym kwartale 2023 roku wzrosła o 2,0 proc. kwartał do kwartału i 10 proc. rok do roku wobec wzrostu o 12,2 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2022 roku.

Co dalej z cenami mieszkań?

Autorzy analizy zwrócili także uwagę, że w pierwszym kwartale w pierwszych trzech miesiącach odnotowano "wyraźny wzrost sprzedaży mieszkań względem czwartego kwartału 2022 roku". Zaznaczyli przy tym, że zgodnie z ich przewidywaniami, minimum sprzedaży przypadło na trzeci kwartał 2022 roku.

 

Pełna informacja na tvn24.pl/biznes

Porównywarka ofert