Zakup mieszkania na licytacji

Zakup mieszkania na licytacji

Polacy coraz częściej i chętniej inwestują w nieruchomości. Inwestorów można podzielić na dwie grupy- pierwsza, to ci, którzy inwestycję traktują jako lokatę długoterminową i kupują mieszkania na wynajem. Druga grupa natomiast to osoby, które kupują mieszkania, odświeżają je i szybko sprzedają. Cała sztuka polega na tym, aby nieruchomość kupić jak najtaniej a następnie sprzedać z  zyskiem.

 Jednym z okazyjnych sposobów zakupu jest nabycie mieszkania na licytacji komorniczej. Wzrasta liczba mieszkań przeznaczonych do licytacji a chętnych na ich nabycie nie brakuje. Niestety, zakup nieruchomości na licytacji obarczony jest pewnym ryzykiem i warto się do niego przygotować.

Mieszkanie na pierwszej  licytacji komorniczej wystawiane jest za kwotę 3/4 wartości oszacowania. Jeśli nie zostanie sprzedane to w drugiej licytacji cena wywoławcza wynosi 2/3 wartości oszacowania. Aby w ogóle wziąć udział w licytacji należy wpłacić wadium i być posiadaczem gotówki. Osoba, która wylicytowała mieszkanie zobowiązana jest do zapłaty wylicytowanej kwoty w terminie wyznaczonym przez sąd. Jeśli tego nie zrobi straci zarówno wadium jak i możliwość uczestniczenia w kolejnych licytacjach.

Kupując mieszkanie na licytacji należy mieć świadomość, że nieruchomość zamieszkują poprzedni właściciele, co często wiąże się z ich wykwaterowaniem. Co prawda przepisy ułatwiają nabywcom lokali na licytacji eksmisję poprzednich właścicieli, ale nie oznacza to, że proces ten zostanie przeprowadzony w sposób sprawny i szybki.

Porównywarka ofert