Raport z rynku nieruchomości

Raport z rynku nieruchomości

Co oferowano do wynajęcia, jakie były średnie czynsze ofertowe oraz czego i za ile szukali najemcy w największych miastach Polski

 

  • Na koniec kwietnia 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom utrzymała się na poziomie zbliżonym do tego z marca.
  • Największy przyrost aktywnych ofert mieszkań na wynajem w porównaniu do marca zanotowano w Szczecinie (7%) i w Łodzi (6%).
  • Największy spadek liczby nowych ogłoszeń względem marca odnotowano w Trójmieście (o 35%) oraz w Warszawie i w Krakowie (o 18%)
  • W kwietniu 2023 roku uśredniona cena czynszów ofertowych w miastach wojewódzkich wzrosła o 1,4% m/m. Najwyższy wzrost odnotowano w Olsztynie (7,8%) i Lublinie. (4,6%).
  • W ujęciu rocznym liderem wzrostów pozostaje Rzeszów, gdzie średni czynsz ofertowy po wzroście o 36% r/r wynosi obecnie już blisko 2,4 tys. zł.
  • Mieszkania 2-pokojowe o pow. do 40 mkw. wzmocniły swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych w kategorii najmu, a ich udział był o 0.5 p.p. wyższy względem poprzedzających miesięcy 2023 roku.

Kwiecień 2023 roku nie przyniósł zaskakujących zmian na rynku najmu. Widoczne jest pewne spowolnienie – zarówno od strony podażowej, jak i popytowej. Liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła w ujęciu miesięcznym o 10%, co można uznać jednak za przejściowy spadek. Przyczynił się do tego najprawdopodobniej czas świąteczny i początek długiego weekendu majowego.

Drugi kwartał roku – który właśnie rozpoczęliśmy – to historycznie czas na rynku najmu, który charakteryzuje się pewną stagnacją. Trendy z poprzednich lat sugerują, że zainteresowanie mieszkaniami na wynajem długookresowy w maju i czerwcu utrzyma się na podobnym poziomie jak w kwietniu. Wróci z większą siłą w lipcu, kiedy poszukiwania nowego lokum rozpoczną studenci.

Pełna treść artykułu na otodom.pl

Porównywarka ofert