Ulga mieszkaniowa- interpretacja Ministerstwa Finansów

Ulga mieszkaniowa- interpretacja Ministerstwa Finansów

Ulga mieszkaniowa to furtka dla wielu osób, które sprzedając nieruchomość, nie chcą ponosić dodatkowych kosztów w postaci podatku. Jej zasady budziły jednak wiele wątpliwości, dlatego Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej postanowiło szczegółowo je określić.

Ulga mieszkaniowa – dla kogo i na jakich warunkach? podatku dochodowego. Wyjątek stanowią osoby, które pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczą na własne cele mieszkaniowe. Co kryje się pod tym pojęciem i w jaki sposób je interpretować? Wprawdzie wydatki, które kwalifikują się jako „własne cele mieszkaniowe”, zostały przedstawione w art. 21 ust. 26 ustawy PIT, okazuje się jednak, że są one mało precyzyjne, a rozumienie ulgi mieszkaniowej w przypadku podatników i urzędników często bywało rozbieżne. Powodowało to wiele problemów, w związku z tym 13.10. 2021r. MF opublikowało aktualną interpretację przepisów.

Aby uniknąć kosztów związanych z podatkiem dochodowym, środki finansowe pozyskane ze sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć na zakup innego mieszkania lub domu, jego remont czy przebudowę, a także inne cele mieszkaniowe.

MF określiło, co można do nich zaliczyć. Wśród wskazanych pozycji znalazły się m.in.:

  • stworzenie lub remont instalacji elektrycznej, gazowej i wodociągowej,
  • zakup i montaż oświetlenie do mieszkania,
  • zakup i montaż kuchenki gazowej, płyty indukcyjnej, piekarnika, okapu, lodówki, pralki czy zmywarki oraz innych podstawowych sprzętów AGD, niezbędnych do przygotowywania posiłków lub zamieszkania nieruchomości,
  • meble pod zabudowę do kuchni oraz meble kuchenne robione na wymiar,
  • wyposażenie łazienki, takie jak umywalka, toaleta, kabina prysznicowa, brodzik itp.
  • szafki pod umywalkę,
  • meble pod zabudowę do innych części mieszkania, stanowiące ich stały element, takie jak zabudowane szafy, garderoba itp.

Zgodnie z najnowszą interpretacją do ulgi podatkowej nie zalicza się natomiast sprzętów AGD, które nie są niezbędne do zamieszkania lokalu, takie jak ekspres do kawy, toster, grill elektryczny itp., oraz meble, za wyjątkiem tych umieszczonych w wykazie.

Pełna treść artykułu dostępna na www.krn.pl

Porównywarka ofert