Senat przeciwny domom bez formalności

Senat przeciwny domom bez formalności

Senat odrzucił nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jej dalsze losy stoją pod znakiem zapytania.

Odrzucona przez Senat nowelizacja to jeden z głównych projektów "Polskiego Ładu". Głównym jej celem było zniesienie formalności podczas budowania niewielkiego domu. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 52 senatorów. Natomiast przeciwko jej odrzuceniu opowiedziało się 47 senatorów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Podczas posiedzenia przegłosowany został wniosek Koalicji Obywatelskiej, którzy wnosili o odrzucenie ustawy w całości.

Domy na WZ-kę

Procedowana ustawa zakłada możliwość budowy domów jednorodzinnych o pow. zabudowy do 70 mkw. bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, a także bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy czy też prowadzenia dziennika budowy. Zgodnie z nowelizacją domy do 70 mkw. miałyby być budowane na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, na podstawie tzw. WZ-ki. Z założenia miały być proste i niewielkie, maksymalnie dwukondygnacyjne. Ponadto budowa miała być prowadzona w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Jak podkreślił cytowany przez samorząd.pap.pl wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, ustawa ma na celu określenie łatwiejszej drogi postępowania przy planowanych inwestycjach dot. małych domów jednorodzinnych na potrzeby własne inwestora.

Nowelizacja wzbudziła wiele wątpliwości. Zdaniem cytowanego przez serwis Zygmunta Frankiewicza z Koalicji Obywatelskiej inwestycje prowadzone na tzw. WZ-tkach zdemolują przestrzeń.

Porównywarka ofert