Propozycja zmian w księgach wieczystych.

Propozycja zmian w księgach wieczystych.

Ceny mieszkań rosną, a zdolność kredytowa idzie w dół. W efekcie zniknęły ogromne kolejki po kredyty hipoteczne, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości chce ulżyć przyszłym kredytobiorcom i szykuje zmiany w przepisach dotyczących ksiąg wieczystych.

W ostatnich miesiącach Rada Polityki Pieniężnej raz za razem podwyższała stopy procentowe, walcząc z inflacją, zmniejszając tym samym popyt na rynku nieruchomości oraz zdolności kredytowe Polaków. - Widać pewną wstrzemięźliwość związaną z kredytami hipotecznymi, z finansowaniem oraz podejściem do nabywania ofert na rynku nieruchomości, dlatego tu młode osoby są raczej w tej grupie pokrzywdzonej - powiedział Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości.

Dr Wojciech Świder, ekonomista związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu zauważył, że "jeszcze pół roku temu były ogromne kolejki po kredyty hipoteczne, tak teraz nie ma kolejek". - Ponieważ stopy procentowe są bardzo wysokie i jak ktoś ma zdolność, to dostanie kredyt od ręki, ale rzeczywiście trzeba mieć wysokie zarobki i odpowiedni wkład własny - wyjaśnił.

Kredyt hipoteczny to góra formalności, spotkań i czekania na dokumenty. Do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej każdy kredytobiorca płaci tzw. ubezpieczenie pomostowe, które w praktyce zwiększa ratę jego kredytu. Na informację zwrotną z sądu można czekać miesiącami.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który ma tę sprawę rozwiązać. - Nie ma żadnego uzasadnienia, dlaczego to kredytobiorca ma finansować bank w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. To nie jest winą kredytobiorcy, że okres trwa już przeszło rok czasu - wskazał Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. Jak zauważył, tyle czeka się na wpis hipoteki do księgi wieczystej w miastach wojewódzkich.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo bankowe, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt ma trafić na posiedzenie Rady Ministrów jeszcze w drugim kwartale tego roku.

Przepisy mają ulżyć nowym kredytobiorcom. Zgodnie z projektem, w przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu hipoteki, podlegały zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę.

Pełna treść artykułu dostępna na tvn24.pl

 

Porównywarka ofert