Polacy wydali miliardy na mieszkania

Polacy wydali miliardy na mieszkania

5,7 miliardów złotych - tyle Polacy wydali na zakup mieszkań w dużych miastach w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. - wynika z najnowszych danych NBP. Co więcej, mowa jest tu tylko o osobach, które kupiły mieszkania za gotówkę. Mamy więc nowy historyczny rekord.

Przed wybuchem epidemii Polacy kupowali najwięcej mieszkań w historii, a deweloperzy nie nadążali w prowadzaniem nowych projektów, co skutkowało wzrostem cen.

Epidemia doprowadziła do gwałtownego wyhamowania wzrostów cen i załamania obrotu w kwietniu. Kolejne miesiące były jednak już miesiącami solidnego ożywienia. Jednym z motorów tych zmian jest gwałtowna obniżka oprocentowania lokat, co w ostatnich latach powodowało wzrost aktywności inwestorów i wzrost skali zakupów gotówkowych. Czy tak samo będzie i tym razem? Jest niemal pewne, że tym razem będzie tak samo choć sporym zaskoczeniem byłoby, gdyby już w drugim kwartale Polacy na zakup nowych mieszkań wydali więcej niż w pierwszym kwartale.
Z najnowszego raportu banku centralnego wynika, że tylko w siedmiu miastach Polski, w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku i tylko w biurach sprzedaży deweloperów Polacy wydali na zakup mieszkań prawie 5,7 mld złotych gotówki. Odpowiada to prawie 12 tys. nowych lokali kupionych za zgromadzone wcześniej oszczędności.

Pełna treść artykułu dostępna na interia.biznes.pl


Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-polacy-wydali-na-mieszkania-najwiecej-gotowki-w-historii,nId,4595761?parametr=najczesciej_czytane&iwa_source=najczesciej_czytane#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Porównywarka ofert