Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce

W 2016 roku deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 79 tys. lokali, a cudzoziemcy kupili spośród nich aż 4,8 tys. Byli to głównie Ukraińcy, którzy nabyli około 64 tys. mkw. powierzchni. Wyprzedzili Niemców, którzy w 2016 roku kupili 43 tys. mkw. oraz Brytyjczyków, którzy nabyli 18 tys. mkw. Nieruchomościami w Polsce zainteresowaniu się również Austriacy, Szwajcarzy, Francuzi, Skandynawowie, wśród inwestorów byli też obywatele takich państw jak m.in. Etiopia, Liban, Sri Lanka, Nigeria, Hongkong czy Madagaskar. 

Według szacunków MSWiA najwięcej lokali cudzoziemcy kupili w województwie mazowieckim oraz małopolskim. Na kolejnych miejscach  były województwa: dolnośląskie łódzkie i pomorskie.

Jeśli chodzi o duże aglomeracje miejskie na pierwszych miejscach są Warszawa i Kraków. W stolicy cudzoziemcy nabyli 1963 lokale o łącznej powierzchni 276 tys. mkw., a w Krakowie 1016 lokali o powierzchni 94 tys. mkw.

Największym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania kupowane głównie pod wynajem. Na użytek własny inwestorzy zagraniczni kupują apartamenty premium zlokalizowane nad Bałtykiem  Mieszkania o podwyższonym standardzie są w Polsce wciąż dużo tańsze niż na zachodzie Europy, a pod względem wizualnym mogą z nimi śmiało konkurować. 

Obywatele Ukrainy kupują najwięcej mieszkań w Krakowie. W 2016 roku było to 250 lokali mieszkalnych i 137 lokali użytkowych. Kraków przyciąga głównie młodych Ukraińców dzięki dostępności miejsc pracy i możliwości podjęcia studiów na licznych uczelniach. Osoby przyjeżdżające w celach zarobkowych osiadają na stałe i kupują mieszkania.

Przewiduje się, że w najbliższych latach rynek polskich nieruchomości będzie coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych .

Pełna treść artykułu na otodom.pl

Porównywarka ofert