Mieszkanie plus

Mieszkanie plus

100 tysięcy - tyle mieszkań ma powstać w ciągu kilku lat funkcjonowania rządowego programu. Póki co jest ich jednak zaledwie pół tysiąca, a program coraz częściej poddawany jest krytyce. Rząd przygotował wewnętrzny raport na ten temat, który trafił już do premiera -czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej".

Z raportu opracowanego na potrzeby rządu, do którego dotarła "Rz", wynika, że pierwsze dwa lata realizacji programu Mieszkanie plus można uznać za stracone.

Mieszkanie plus pod lupą ekspertów

"W realizacji programu Mieszkanie plus - od momentu jego inauguracji w czerwcu 2016 roku - popełniono liczne błędy. Częste zmiany koncepcji programu i źle przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury akty prawne" - czytamy w raporcie.

Zdaniem jego autorów najpoważniejszą szkodą jest stworzenie u wyborców "całkowicie nierealnych oczekiwań". Rząd zapewniał, że czynsze nie przekroczą kilkunastu złotych za metr w dużych miastach i kilku złotych w mniejszych. Na przykład w Warszawie miał wynosić 19 zł, zaś we Wrocławiu 15 zł. Rząd twierdził również, że da się budować mieszkania za 2500 zł za metr kwadratowy.

"Na ponad 70 stronach przeczytać można, że mimo fatalnego startu program można uratować" - zaznacza jednak gazeta. Wiele zależy od podmiotu, który dziś odpowiada za jego realizację, czyli PFR Nieruchomości.

Pełna treść artykułu dostępna na www.tvn24bis.pl

Porównywarka ofert