Mieszkanie na poddaszu

Mieszkanie na poddaszu

Poddasza cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Ich wybór będzie dla nas rozwiązaniem oryginalnym w dodatku za niższą cenę za metr kwadratowy. Warto więc nim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie poznać jego wady i zalety.

Powodem niższej ceny poddasza jest fakt, że  firmy deweloperskie chcąc w pełni zagospodarować powierzchnię obiektu i wykorzystać przestrzeń znajdującą się na samej górze, często sprzedają poddasza w formie mieszkań dwupoziomowych. Najwyższa część w takich mieszkaniach ma zazwyczaj obniżoną stawkę za metr kwadratowy.

Do zalet poddasza należy oryginalność takiej nieruchomości, ponieważ dzięki skosom ma ona przytulny klimat i pozwala na nietypową aranżację. Poddasza dają także wielkie możliwości jeśli chodzi o oświetlenie. W zależności od rozkładu okien i od dostępności światła,  różne strefy mieszkania mogą wpływać na sposób ich wykorzystania. Jaśniejsze będą nadawały się do pracy i aktywności dziennej,  a ciemniejsze mogą być wykorzystane jako sypialnia. Miejsca pod skosami na poddaszach można wykorzystać na szeregi półek, schowki i szafki, które dodają przestrzeni wiele uroku. 

Poddasza mają oczywiście również wady wynikające z faktu, że znajdują się bezpośrednio pod dachem.  Oznacza to, że latem jest tam bardzo gorąco, a zimą chłodno. Może to rozwiązać izolacja, ale bywa tak, że po jej założeniu zimą ciepło nie ucieka, ale latem w mieszkaniu robi się sauna. Tę niedogodność rozwiąże zainstalowanie klimatyzacji albo położenie jeszcze jednej warstwy wełnianej między krokwiami. Do wad poddasza należy też (o ile w budynku nie ma windy) konieczność pokonywania dużej ilości pięter. 

Zgodnie z prawem budowlanym, by poddasze nadawało się do zamieszkania, średnia wysokość powinna wynosić 2,2 metra.  Konieczna jest też odpowiednia liczba okien, których powierzchnia w każdym pokoju powinna stanowić jedną ósmą powierzchni podłogi.

Jeśli nie chcemy tworzyć poddasza od podstaw, możemy zdecydować się na gotowe rozwiązania. Adaptacja poddasza to przebudowa, która wymagała zgłoszenia budowy, projektu i zgody. A jeśli jest to poddasze w budynku wielorodzinnym, wyodrębnienie takiego lokalu wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli.

Zwolenników mieszkania na poddaszu przekona nie tylko możliwość ciekawej aranżacji takiego lokum, ale również cena, ponieważ takie mieszkania  są tańsze, zwłaszcza na rynku pierwotnym.


Pełna treść artykułu dostępna na otodom.pl

Porównywarka ofert