Mieszkania w wielkiej płycie ciągle w cenie

Mieszkania w wielkiej płycie ciągle w cenie

Bloki z wielkiej płyty mimo upływu lat mają się dobrze, a mieszkania w nich wciąż drożeją

Bloki z wielkiej płyty kojarzą się z PRL-em i są trwałym elementem krajobrazu starszych osiedli nie tylko w Rzeszowie, ale i większości miast na Podkarpaciu. Wprawdzie przed laty prognozowano, że na początku XXI wieku nie będą się nadawać do zamieszkania tylko do wyburzenia. Tymczasem okazuje się, że te bloki mogą jeszcze służyć dziesiątki lat. Większość bloków z wielkiej płyty powstała w latach 70 i 80. minionego wieku. Budowano dużo, szybko i często byle jak. Stąd rodzą się zapewne pytania, czy są one bezpieczne i jak długo mogą one jeszcze służyć nam jako mieszkania.
- Z pewnością pojawiające się dawniej twierdzenia, że bloki z wielkiej płyty będą stały tylko 50 - 60 lat okazały się nieprawdziwe. Potwierdziły to m. in. badania Instytutu Techniki Budowlanej - mówi Bogusław Uchman, przewodniczący rzeszowskiego Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.

Bloki z wielkiej płyty zbudowane u nas 40 - 60 lat temu uchodzą wśród zarządców i spółdzielni mieszkaniowych za trwałe i solidne konstrukcje.

- Od strony konstrukcyjnej nie mamy powodów do narzekań. Są to obiekty stabilne i bezpieczne. Robimy wymagane przeglądy techniczne i nie stwierdzamy poważnych wad. Oczywiście nikt dziś nie da gwarancji, że tak będzie przez kolejne pół wieku. Jednak, jeśli zostały zbudowane z właściwych materiałów i są odpowiednio eksploatowane, to dalej mogą być użytkowane przez dziesiątki lat - uważa inżynier budownictwa o specjalizacji konstrukcje budowlane Krzysztof Materna w Miejskim Zarządzie Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Pełna treść artykułu na nowiny24.pl

Porównywarka ofert