Marzenia Polaków o domu jednorodzinnym

Marzenia Polaków o domu jednorodzinnym

Najnowszy raport na ten temat specyfiki  nieruchomości, jakie obecnie budują Polacy, opublikował serwis oferteo.pl. Wynika z niego, że Polacy przestali budować domy wielopokoleniowe. Obecnie największą uwagę zwracają na koszty utrzymania oraz energochłonność nieruchomości.

Polacy budują domy w tradycyjnej technologii, tj. murowane z bloczku komórkowego bądź cegły ceramicznej, choć obserwuje się sukcesywny wzrost realizacji domów z drewna. Domy mają przeważnie jedno piętro, tylko 1/3 z nich to domy parterowe. Niewielu Polaków decyduje się na podpiwniczenie domu. Dominują piece gazowe, choć rośnie też powoli zainteresowanie energią odnawialną.

Inwestorzy indywidualni najczęściej budują domy na działkach o powierzchni do 20 arów. Popularnością cieszą się metraże od 100 do 200 mkw. Potwierdza to średnią wskazaną przez GUS - urząd statystyczny  podaje, że przeciętna powierzchnia nieruchomości mieszkalnej, wybudowanej na własny użytek, wynosiła w zeszłym roku 145 mkw. 

Rośnie  liczba projektów małych, parterowych domów o metrażach zbliżonych do 100 mkw., realizacje tego typu spotyka się w dużych miastach, gdzie deweloperzy oferują zabudowę szeregową lub małe bliźniaki.

Najniższe wyceny nieruchomości dotyczą budownictwa jednorodzinnego z okresu PRL i starszych domów na wsiach. Wyższe ceny będą miały domy postawione w nowszej technologii, z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań energetycznych.

Pełna treść artykułu dostępna na: otodom.pl

 

Porównywarka ofert