Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny

Podczas procesu wyboru dewelopera oraz banku, który sfinansuje zakup nieruchomości. warto nawiązać współpracę z pośrednikami kredytu hipotecznego oraz nieruchomości. Są to specjaliści, którzy pomogą wybrać sprawdzonego dewelopera oraz kredyt hipoteczny.

Deweloperzy, którzy prowadzą sprzedaż inwestycji muszą spełniać szereg wymogów prawnych, mających na celu zabezpieczenie środków przyjmowanych od klientów w ramach finansowania budowy lub zakupu nieruchomości. Podstawowym zabezpieczeniem jest rachunek powierniczy, który należy prowadzić dla klientów celem wpłacania tam środków w trakcie budowy, do którego nie ma dostępu, jeśli nie zostaną spełnione narzucone przez bank prowadzący kryteria - chodzi o terminowość postępu prac, finansowanie tylko danej inwestycji, a czasem wręcz zakończenie inwestycji.

Dodatkowy wymóg to konieczność podpisywania umów zobowiązaniowych – deweloperskich w formie aktu notarialnego z wpisem roszczenia do księgi wieczystej o wybudowanie lokalu czy domu w trakcie budowy.

Podstawowe źródła finansowania to środki własne na całość inwestycji oraz częściowe finansowanie kredytem bankowym. Można finansować tym samym kredytem zakup, budowę oraz wykończenie czy remont. Należy sporządzić samodzielnie lub poprzez osobę uprawnioną kosztorys planowanych prac, biorąc pod uwagę wartość poszczególnych elementów do wykonania i termin realizacji poszczególnych prac. Kredytowane wykończenie ma obejmować tylko elementy na stałe związane z lokalem czyli podłogi, ściany, instalacje, na stałe wbudowane meble. Kosztorys jest podstawą dla rzeczoznawcy majątkowego do uwzględnienia w operacie szacunkowym wzrostu docelowej wartości nabywanej.

Ponieważ w ostatnich latach obserwujemy szybkie zmiany na rynku kredytów hipotecznych, które regulują zasady i tryb przyznawania finansowania, więc nie mając wystarczającej wiedzy dotyczącej tego, jak obecnie wygląda proces wyboru dewelopera oraz banku, warto skorzystać z rad specjalistów.

 

Pełna treść artykułu dostępna na forsal.pl

Porównywarka ofert