Inwestycja w mieszkania do wynajęcie

Inwestycja w mieszkania do wynajęcie

                                                                                                                                                Coraz popularniejsze staje się lokowanie kapitału w mieszkania pod wynajem. W tej formie inwestycji najemca spłaca kredyt uzyskany na naszą nieruchomość.

Ryzykiem tak zaplanowanych inwestycji są nieuczciwi lokatorzy, którzy nie dbają o mieszkanie i generują dodatkowe koszty związane z remontami.

Jeśli chcemy uniknąć niełatwej często współpracy z najemcą, powinniśmy powierzyć zarządzanie najmem osobie, która zajmuje się tym zawodowo.  Do wyboru mamy znalezienie firmy zarządzającej lub podnajem.

Firma zarządzająca za miesięczną opłatę administruje nieruchomością i reprezentuje nas w relacji z najemcą. Może też za dodatkową opłatą poszukać dla nas kolejnego najemcy. Zarządca  odpowiedzialny jest za relacje z najemcą, jednak nie pokryje szkód czy napraw.

Podnajem to wynajęcie mieszkania osobie, która zobowiąże się do płacenia regularnego czynszu na rzecz właściciela. Działalność wymaga zgody właściciela na podnajem. Wynajmujący współpracuje wtedy z najemcami zamiast nas. Na podnajmie zarabia się, płacąc właścicielowi mieszkania mniej niż otrzymuje się od najemców, stąd umowy podnajmu podpisywane są najczęściej na kilka lat.

Właściciel musi uwzględnić gwarancję płatności przez cały okres trwania umowy; przesunięcie ryzyka związanego ze zniszczeniami przez najemcę oraz drobnymi naprawami na podnajemcę; brak przestojów w znalezieniu nowego lokatora oraz finansowanie remontów.

Największą zaletą tych rozwiązań jest gwarancja wypłaty comiesięcznego czynszu oraz brak ryzyka związany z  trudnymi relacjami z lokatorami.

 

Pełna treśc artykułu dostepna na otodom.pl

Porównywarka ofert